Mozart, Wolfgang Amadeus

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 Salcburk – 1791 Vídeň)

Sonáta pro dva klavíry, [asi 1781]

hudební rukopis, autograf, papír, 280 × 320 mm, získáno do sbírky roku 1818, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž, A 4529

Skladba je určena pro dva klavíry/cembala, má dvě části Larghetto a Allegro. V prvotní fázi bádání byl hudební rukopis v kroměřížském archivu evidován jako skladba Christopha Willibalda Glucka. Tato záměna se udála v důsledku přípisu tužkou „Ritter Gluck“ na konci partitury. Dnes již ale víme, kdo je pravým autorem skladby i větší části samotného rukopisu.  V celé první části a v několika počátečních taktech části druhé můžeme prokazatelně identifikovat Mozartův rukopis. Autorem navazujícího úseku skladby je Maximilian Stadler.

Rukopis nedokončené skladby pro dva klavíry zůstal po Mozartově smrti ve Vídni u vdovy Constanze Mozartové (roz. Weberové). Zde se s ním také seznámil skladatel a hudební historik Abbé Maximilian Stadler, když pomáhal Georgu Nissenovi (dánský diplomat, hudební historik a druhý manžel Constaze) uspořádat Mozartovu pozůstalost. Původně byla nazvána jako Trio pro klavír, housle a violoncello, přičemž tento nápis Stadler přeškrtnul a uvedl jako Sonáta pro dva klavíry. Jako již velmi známá osobnost té doby měl Stader kontakty s mnoha skladateli a hudebními mecenáši. Udržoval styky např. s Ludwigem van Beethovenem a s arcivévodou Rudolfem Janem, pozdějším olomouckým arcibiskupem, mecenášem a žákem Beethovena.  Snad právě proto, že Rudolf Jan byl hudebním skladatelem, zručným klavíristou a také sběratelem hudebnin, mu Stadler v roce 1818 věnoval a dedikoval svou skladbu pro klavír (pravděpodobně se jednalo právě o tuto skladbu). Jako výraz vděku dostal od arcivévody zlatou šňupací tabatěrku.

Z hlediska kompozičního stylu je skladba zařazena do roku 1781. V Mozartově korespondenci se též objevuje jako Concert auf 2 Clavier nebo Sonata auf 2 Clavier, či jak je uvedeno v dopise z 24. listopadu 1781 ein Sonata zweyen. V kroměřížské sbírce je součástí torza hudební sbírky Rudolfa Jana.

Kateřina Fajtlová

 

Fotogalerie
(Sonáta pro dva klavíry), (1781)


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 29. 4. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022