Kontakt pro novináře:

Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz

Následujte nás

No tohle!? | Jiří Šalamoun

No tohle!? | Jiří Šalamoun

29. 1. — 17. 5. 2015
Muzeum moderního umění | Salon, Kabinet

AUTOR KONCEPCE VÝSTAVY | Jan Rous
SPOLUPRÁCE | Luboš Drtina, Michaela Drtinová
KURÁTORKY | Barbora Kundračíková, Anežka Šimková
SPOLUPRÁCE | Olga Staníková
GRAFICKÝ DESIGN | Petr Šmalec
VIDEODOKUMENTACE | Kamil Zajíček
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Marek Novák
INSTALACE | Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
PROPAGACE | Petr Bielesz
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY | David Hrbek 
EXPONÁTY | soukromé sbírky 
PODPORA PROJEKTU | Nadace Miroslava Šaška

Ilustrace Jiřího Šalamouna provázejí dětstvím i dospělostí už několik generací čtenářů. Vždyť kdo by neznal Maxipsa Fíka nebo například Hobita, Posledního Mohykána a Pickwickovce tak, jak je právě on ztvárnil. Všechny jeho nejvýznamnější ilustrátorské práce, ale také grafickou tvorbu a volné kresby uvidíte od 29. ledna do 17. května v olomouckém Muzeu moderního umění. Výstavu nazvanou No tohle!? pořádá muzeum při příležitosti Šalamounových osmdesátin. 

Podle autora koncepce výstavy Jana Rouse patří Jiří Šalamoun mezi nejvýznamnější české ilustrátory. „Jeho tvorba je bezpochyby součástí zlatého fondu české knižní kultury 20. století. Mnohé knihy se dokonce staly generačními ikonami,“ řekl historik umění s tím, že Šalamoun výtvarně doprovodil přes osmdesát knih a vytvořil téměř dvě desítky autorských knih a bibliofilií.

Mezi dětskými knížkami dosáhly největší popularity příběhy Maxipsa Fíka, kterým předcházely kreslené večerníčky. „Do jisté míry představuje Maxipes Fík v Šalamounově tvorbě svět sám o sobě, patřil jen dětem, vycházel vstříc dětské fantazii a představám o dobrodružství, hlavně však vycházel z pocitu důvěrného a bezpečného prostoru domova,“ doplnil Rous. Návštěvníci olomoucké výstavy podle něj uvidí pět originálních ilustrací ke knize Rudolfa Čechury. Postavě, která je často vnímána jako synonymum pro Šalamounovu tvorbu, navíc pořadatelé částečně zasvětí i doprovodný program. 

Výstava však podle Rouse neopomine ani další Šalamounovy legendární ilustrace. „Nechybí tak například Pan Tau Oty Hofmana, kde Šalamoun opustil parafrázi dětské kresby a orientoval se na současné umění. Vycházel zde z pop artu a jeho prolnutí s reklamou a komiksem, jak je představovala tvorba například Roye Lichtensteina,“ přiblížil Rous autorovy zdroje inspirace. Šalamounův prožitek současného světa a jeho umění dokumentují i další ilustrační soubory k moderní americké literatuře, například Tracyho Tygr Williama Saroyana nebo knížka V melounovém cukru Richarda Brautigana. „Zastoupeny jsou také ilustrace k Tolkienově Hobitovi, v nichž Šalamoun mýtus přirozeného života posouvá do mýtického světa dějin. Všechny tři tituly přitom byly vnímány mladou generací jako únikové prostory v mizérii normalizačního socialismu,“ dodal odborník na dějiny české knižní kultury.

Jak doplnila kurátorka Anežka Šimková, výstava v Muzeu moderního umění představuje především návrhy ilustrací k asi třiceti vybraným knižním titulům (celkem kolem 600 kreseb a kresbiček). „Kromě toho návštěvníci uvidí také autorovy volné kresby, koláže, samostatné litografie, návrhy maket knih i knihy samotné“ řekla Šimková s tím, že návštěvníci si budou moci některé knížky sami prolistovat a bibliofilie prohlédnout prostřednictvím animovaného spotu.

Výstava má podle Rouse být především poctou autorovi a jeho všestrannému talentu. „Při příležitosti jeho životního jubilea se uskuteční ještě výstava v Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře, která se od 8. března do 7. června zaměří především na Šalamounovu tvorbu pro děti jako čtenáře a filmové diváky a představí filmové, divadelní a výtvarné plakáty,“ dodal.

V průběhu výstavy vyjde také ve spolupráci Muzea umění Olomouc a nakladatelství Baobab česko-anglická monografie Jiřího Šalamouna.  

Muzeum umění Olomouc chce podle ředitele Michala Soukupa využít návštěvnický potenciál Šalamounovy výstavy. Připravuje proto bohatý doprovodný program orientovaný na všechny věkové skupiny. „Kromě animačních programů pro školy i pro dospělé nabídneme třeba speciální komentovanou prohlídku s kriminalistou Janem Lisickým, který diváky provede především horrorovou a detektivní částí výstavy. Chystáme ale také filmový večer v Divadle hudby nebo ve spolupráci s Knihovnou města Olomouce znalostní kvíz a Noc s Andersenem,“ uzavřel Soukup.

Fotogalerie
Charles Dickens, Kronika Pickwickova klubu, Odeon, Praha 1971

kresba perem a barevnými tušemi na papíře

Ilja Erenburg, Neobyčejná dobrodružství Julia Jurenita a jeho žáků, Lidové nakladatelství, Praha 1984

kresba perem a tuší na papíře

William Saroyan, Tracyho tygr, Odeon, Praha 1980

knihtisk

Ota Hofman, Pan Tau a tisíc zázraků, Albatros, Praha 1983

čtyřbarevný knihtisk

R. Čechura – Jiří Šalamoun, Maxipes Fík, Albatros, Praha 1981

dvoubarevný ofset 

Georges Simenon, Maigret chystá léčku, Mladá fronta, Edice 13, Praha 1970

kresba perem a tuší a koláž na papíře 

Michail Saltykov-Ščedrin, Kronika města Hloupětína, Odeon, Praha 1990

kresby perem, barevnými tušemi a temperou na papíře

Michael von Jung, Grablieder [Pohřební písně / Funeral Songs], Eulenspiegel Verlag, Berlin, 1981

dvoubarevný ofset 

Jiří Šalamoun

Foto: Hynek Gloss

Plakát k výstavě
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 25. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022