Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava v Poznani představuje Jindřicha Štreita i Sovinec

AKTUALITA | 3. 4. 2019

Sovinec je malá moravská obec, která se díky aktivitám fotografa, kurátora a dispečera státního statku Jindřicha Štreita, stala před rokem 1989 významným centrem česko-slovenské neoficiální kultury. Právě taková místa připomíná projekt Z MĚSTA VEN!, který si dal za úkol přiblížit neoficiální umění a kulturu východní a střední Evropy v období tzv. sovětské éry.

Přímo Sovinec, kde Štreit zřídil v období všeobecného politického útlaku a komunistické cenzury malou soukromou galerii, připomíná v polské Poznani ode dneška až do 19. května výstava Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1979–1989.

„Řada z akcí se tehdy na Sovinci odehrávala za dozoru StB a byla chápana jako společensko-politická konfrontace s všeobecně panujícím totalitním režimem. Budova staré školy se stala útočištěm i místem setkání pro nezávislé umělce z celé republiky, každá vernisáž manifestací proti totalitnímu režimu,“ připomíná kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová z Muzea umění Olomouc.

Od roku 1974 do roku 1989 poskytl Štreit na Sovinci prostor pro sedm desítek autorských či skupinových výstav, svoji tvorbu zde představilo přes sto autorů. „Například přímo v listopadu 1989 zde měl výstavu slovenský umělec Dezider Tóth, který zahájil představení svých děl na Sovinci za totality a výstavu ukončil až v demokratickém Československu,“ říká Bieleszová

Svá díla na Sovinci prezentovali nejvýznamnější čeští autoři, jako Václav Boštík, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Bohuslav Reynek, Adriena Šimotová, Stanislav Kolíbal, Karel Malich, Karel Nepraš, Jiří Kolář, Zdeněk Sýkora, Milan Grygar, Vladimír Janoušek, Věra Janoušková, Jiří John, Jiří Valoch, Stanislav Zippe, Olbram Zoubek nebo Jan Zrzavý. Vystavovali zde také slovenští umělci: Juraj Bartusz, Rudolf Fila, Daniel Fischer, Jozef Jankovič, Július Koller, Otis Laubert, Juraj Lipták, Juraj Meliš, Marián Mudroch, Peter Rónai, Rudolf Sikora a řada dalších.

„V dobovém kontextu je možné aktivity na Sovinci označit jako mimořádný projev tvůrčích a organizačních schopností Jindřicha Štreita, který byl – stejně jako další nepohodlní umělci a intelektuálové své doby – za své politické postoje a uměleckou tvorbu vězněn,“ zdůrazňuje Bieleszová s tím, že repríza bude ve slezském muzeu v Opoli v listopadu 2019.

Rok 1989

Ve stejnou dobu připomene události roku 1989 v Muzeu moderního umění výstava dobových fotografií a dokumentů z muzejních sbírek i snímků získaných přímo od autorů: Vladislava Galgonka, Petra Zatloukala, Mileny Valuškové, Jindřicha Štreita, Zdeňka Sodomy, Michala Štosela či Luďka Peřiny nebo Blanky Lamrové.

Fotogalerie
Janoušková
Kolář
Fára
Švankmajer
Švankmajer
Koller
Jankovič
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022