Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Jedenáctý ročník Dnů židovské kultury zakončí sociální dokument

AKTUALITA | 18. 10. 2018

Letošní již jedenáctý ročník Dnů židovské kultury se blíží ke svému konci. Ale i program posledního dne nabízí zajímavé akce. Na milovníky historie čeká ve Zdíkově paláci výstava Masaryk a Svatá země. V Divadle hudby se podívají na Izrael, sedmdesát let od založení státu.

Israel – 70 Years Later

Unikátní sociální dokumentární projekt, realizovaný studenty Katedry filmu a televize při Steeve Tisch School na univerzitě v Tel Avivu, se pokouší zachytit obraz Státu Izrael, jak jej sedmdesát let po jeho vzniku vnímají jeho obyvatelé. Celkem 8 samostatných snímků spojuje snaha postihnout rozdíl mezi idealistickými představami zakladatelů státu a aktuální realitou, nazíranou především z perspektivy nejmladší generace izraelské společnosti. V původním znění s českými titulky.

S Masarykem až do 28. října

 

I když festival končí už ve čtvrtek 18. října, tak jeho doprovodná výstava Masaryk a Svatá země, mapující cestu prvního československého prezidenta do Palestiny v roce 1927, bude pokračovat dál. Milovníci historie si tak u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky budou moct tuto výstavu v ojedinělých románsko-gotických prostorách, jindy již uzavřeného Zdíkova paláce, prohlédnout až do 28. října.

Středa plná divadla

Zajímavý program nabídla ale také středa. Pro děti si připravilo Studio Damúza klasický příběh o židovském hrdinovi Golemovi. Městské divadlo Zlín se pak ve svém inscenovaném čtení vrátilo k tématu bývalého židovského hřbitova v Prostějově.

Golem

Loutkovou pohádku na motivy starých židovských pověstí, zejména pak legendy o Golemovi představovalo Studio Damúza v Mozarteu už od pondělí. Příběh se odehrával v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad se sjíždí nejvýznamnější alchymisté a umělci své doby. Proradný rádce se snaží co nejvíce si namastit kapsy, a tak lidé v podhradí zažívají krušné chvíle. Rabín Löwe, proto na pomoc povolá hrdinu z hlíny - Golema. Golemova síla je však tak velká, že i samotného císaře uchvátí touha se ho zmocnit a využít jako válečnou zbraň. Díky odvaze rabínovy dcery Ester však příběh, jak už tomu v pohádkách bývá, nakonec dobře skončí.

Furianti

Inscenované čtení v Divadle hudby z cyklu Made in Czechia Městského divadla Zlín s názvem Furianti je groteskní komedií ze současnosti. Hra Hynka Skotáka vychází z kauzy sledující snahu o rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. Andrea a Petr mají na dvorku dědictví po dědovi. Jejich děda vydláždil po válce dvorek židovskými náhrobky. Dlouho zde ležely ladem bez povšimnutí, než o ně znenadání projevila zájem židovská obec. A furiantský Moravák Petr ucítí příležitost. Hra se smyšlenými postavami i dějem je volně inspirována skutečnými událostmi a zlínský soubor ji nastudoval v režii Alexandry Bolfové. Je aktuální satirou o lidské malosti, zejména je však hrou o mezilidském neporozumění.

Ná téma starého prostějovského židovského hřbitova se v DH konala zajímavá beseda - poslechnout si ji můžete zde:

 

Foto: MUO/ Tereza Hrubá

Fotogalerie
Studio Damúza: Golem

Po-St | 15. 10. – 17.10. | 8.30 a 10.00 hodin | MOZARTEUM | VSTUPNÉ 80 Kč
Divadlo dětem: pro MŠ a nižší ročníky ZŠ

Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 29. 3. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022