Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Sté výročí republiky oslaví Muzeum umění volným vstupem

AKTUALITA | 26. 10. 2018

Prohlédnout si díla Josefa a Karla Čapkových, Otty Guttfreunda, Františka Kubky, Emila Filly, Toyen, Jindřicha Štýrského či Bohumila Kubišty nebo se podívat, jak probíhala cesta Tomáše Garrigua Masaryka do Palestiny, a to vše zdarma – takové budou v neděli 28. října sté oslavy vzniku republiky v Muzeu umění Olomouc.

Největší výstava v historii muzee

Muzeum umění se k oslavám stého výročí připojilo už v září, kdy zahájilo největší výstavu své historie a zároveň největší „stovkovou“ výstavu svého druhu v České republice – Rozlomenou dobu 1908 – 1928, mapující zrod středoevropských avantgard. 

Návštěvníci Muzea moderního umění tak mají jedinečnou příležitost vidět na jednom místě díla předních Čechů, Poláků, Slováků, Maďarů, ale i Němců, Rakušanů či Jugoslávců tohoto klíčového dvacetiletí dějin Evropy a její kultury. „Výstava obsahuje přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí,“ shrnuje nabídku Michal Soukup, ředitel Muzea umění Olomouc.

Rozpad habsburského státu a vznik nových republik připomínají přímo ve výstavě i dobové záběry z největších měst císařství, a to včetně Prahy. Návštěvníci muzea se tak přenesou přímo do roku 1918.

Edukační zóna

Atmosféru posledního desetiletí monarchie a první republikové dekády připomíná také edukační místnost s mapou Rakousko-Uherska, dobovými fotografiemi i rozhlasovou stanicí. Návštěvníci si mohou například přečíst zprávy z doby vzniku Československa anebo si pustit tehdejší hudbu.

Masaryk ve Zdíkově paláci

Neděle 28. října bude letos také posledním dnem, kdy si budou moct návštěvníci Arcidiecézního muzea prohlédnout jednu z nejvýznamnějších vrcholně románských obytných staveb v Evropě – Zdíkův palác.

V něm je také do neděle nainstalována výstava Masaryk a Svatá země, která mapuje první návštěvu prezidenta Masaryka v tehdejší mandátní Palestině. I když Masaryk deklaroval svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podnikal tajně a pod jiným jménem, místní přední myslitelé, politici i obyčejní lidé jí přikládali ohromný význam. Ze symbolického hlediska se pro ně jedná o vyjádření podpory a jedinečnou událost. 

Výstava se kromě památné návštěvy TGM ve své druhé polovině věnuje také přelomovým historickým milníkům ve vzájemných vztazích, jmenovitě vzniku Státu Izrael, v nichž nezastupitelnou a klíčovou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022