Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Rozmotaná role přiblížila výstavu Jindřich Štreita

AKTUALITA | 16. 2. 2016

Tajemná role černého térpapíru skrývala téměř třicet let fotografie Jindřicha Štreita. Měl ji doma ve fotokomoře. Neznámé snímky vystaví Muzeum umění v červnu.

„Tyto fotografie byly vystaveny jen jednou jedinkrát v Bratislavě. Požádal mě o to Ľubo Stacho. Bylo to ve foyeru kina, které se jmenovalo Pohraničník,“ zavzpomínal Jindřich Štreit. Název kina odpovídal době, bylo to za socialismu na konci 80. let. 

Dvacet metrů fotek

Foyer měl kolem dokola dvacet metrů, stejně jako role térpapíru, na němž byly fotky nalepeny kaučukovým lepidlem. „Mně se líbil ten černý podklad a bylo to pevné. V té době jsem byl zakázaný autor, nesměl jsem vystavovat,“ připomněl Štreit a ocenil tehdejší slovenskou odvahu. „Předcházelo tomu nějaké spíše imaginativní schvalování, protože ty fotky před výstavou nikdo neviděl. Prostě jsem jen dovezl roli,“ dodal.

Zcela volně koncipované snímky, nazvětšované na dokumentární fotopapír, vznikaly od poloviny 70. let do roku 1988. „Tehdy jsem asi uměl fotit, teď už je to horší,“ usmíval se autor nad rolí rozbalenou po necelých třiceti letech. Přiznal, že výběr měl tehdy jediné kritérium – oblíbené fotografie. „Doba pokročila, změnil se život i lidské hodnoty, ale to podstatné, ty mezilidské vztahy – přátelství, láska, to zůstává,“ zamyslel se. Snímky na podkladový černý pás tehdy uspořádal tak, aby měly vztah jeden k druhému. 

Zapomenutá role

O existenci role fotografií měla tušení kurátorka chystané výstavy Štěpánka Bieleszová. „Z autorových vzpomínek jsem věděla, že někde existuje. Dnes poprvé vidím, co skutečně obsahuje. Je to pro mě překvapení. Některé fotografie patří mezi ikony jeho tvorby, jiné jsou skutečně neznámé,“ zhodnotila kurátorka po rozbalení.

Fotky nechá vydýchat a vyrovnat. „Pak naši konzervátoři začnou čistit případné prosakování lepidel, zafixují je, opraví defekty jako jsou trhliny, ale víceméně ta autentická podoba zůstane zachována,“ potvrdila Bieleszová.

Koncepce budoucí výstavy chce spojit tuto roli s nepublikovanými fotografiemi z bohatého Štreitova archivu. „Chystaná výstava se odkazuje na výstavu, jež se uskutečnila ve Vlastivědném muzeu těsně po sametové revoluci pod názvem Normalizace aneb Od kolébky po hrob. Připravila ji tehdy kolegyně Anežka Šimková a tenkrát Jindřich Štreit poprvé v olomouckém regionu představil svoji práci. Nicméně fotografie z této výstavy upadly poněkud v zapomnění. My jsme je letos v roce autorových sedmdesátin vytáhli a zjistili, že jsou víceméně neznámé. K tomu se přidal příběh s neznámou dvacetimetrovou rolí. Teď budeme vše třídit tak, abychom vystavili ty fotografie, které nemohly nebo nesměly být publikovány, nebo je diváci neviděli,“ popsala Bieleszová.

Výstava Jindřich Štreit | Neznámé fotografie z let 1978–1989 bude zahájena 30. června a potrvá čtyři měsíce. 

Fotogalerie
Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

Foto: Zdeněk Sodoma

Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

Foto: Zdeněk Sodoma

Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

 Foto: Zdeněk Sodoma

Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

Foto: Zdeněk Sodoma

Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

Foto: Zdeněk Sodoma

Příprava výstavy Jindřicha Štreita.

Foto: Zdeněk Sodoma

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022