Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Poslední letošní možnost navštívit Zdíkův palác bude už v neděli

AKTUALITA | 26. 9. 2019

V sobotu 28. září a v neděli 29. září je vstup do Muzea umění zdarma!

Využijte poslední příležitostí letošního roku podívat se do jedné z nejvýznamnějších románských památek v Evropě – Zdíkova paláce, který je součástí prohlídky Arcidiecézního muzea Olomouc. Jelikož jeho prostory nejsou vytápěny, tak bude jako každý rok úterý 1. října až do konce března pro veřejnost uzavřen. Naposledy také můžete vidět intervence legendy české výtvarné scény Václava Ciglera v tomto prostoru.

Olomoucký románský biskupský palác se řadí mezi nejvýznamnější vrcholně románské obytné stavby v Evropě. Byl rezidencí olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století.

Vznik olomoucké rezidence souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. V roce 1141 sem biskup natrvalo přesídlil spolu s dvanácti kanovníky. Architektura rezidence neměla v českých zemích 12. století obdoby. Biskupův palác byla patrová stavba obdélníkového půdorysu. Přízemí sloužilo jako hospodářská budova. První poschodí, které je nyní součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea, sloužilo jako soukromá rezidence. Původní podlaha byla níže než lávka, po níž prochází návštěvníci. Lávka totiž spočívá na gotické klenbě, která byla na místě zbořeného románského paláce vztyčena při stavbě křížové chodby ve 14. století.

Dokladem vyspělosti románského umění a vytříbeného vkusu Jindřicha Zdíka jsou románská okna, která osvětlovala biskupovu rezidenci. Jedná se o tzv. sdružená okna vytesaná z měkkého vápence - spongilitu, který umožnil vytvoření bohaté ornamentální výzdoby. Styl této skvělé sochařské práce připomínající plastickou krajku nasvědčuje tomu, že na výzdobě pracovali specializovaní kameníci z oblasti Porýní. Okna se původně uzavírala okenicemi. Ani jedinečný románský areál, ani společný život kanovníků se však po smrti biskupa Zdíka v roce 1150 dlouho neudržel. Po několika požárech byly původní budovy zbořeny a na jejich místě byla postavena dnešní křížová chodba.

Tu zdobí deset fresek z přelomu 15. a 16. století. Patří k nejvzácnějším dílům svého druhu na Moravě. K ambitu jsou přistavěny také dvě kaple. Snad již ve 13. století to byla kaple sv. Anny a o dvě století později kaple sv. Jana Křtitele.

V Arcidiecézním muzeu uvidíte také archeologické nálezy dokumentující šest tisíc let osídlení tohoto místa nebo unikátní výstavu uměleckých děl 12. až 18. století včetně rozsáhlé obrazárny ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Naposledy se můžete pokochat i původní podobou výstavy Za chrám město a vlast, která se v neděli uzavře a už v pozměněná bude znovu otevřena 17. října.

V neděli však můžete navštívit zdarma i Muzeum moderního umění v Denisově ulici, kde budete mít poslední příležitost vidět kresby Václava Ciglera, kromě toho je pro vás připravena výstava Sousedé v knize a Architekt Petr Brauner.

Fotogalerie
Rajský dvůr
pohled na Arcidiecézní muzeum
Románská okna ve Zdíkově paláci
Rajský dvůr
Zdíkův palác
Gotická křížová chodba
Kočár biskupa Troyera
Nové sklepení
Klenotnice
Nová síň

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022