Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Ministr kultury: Nepochybuji, že SEFO zvýší turismus ve městě

AKTUALITA | 6. 4. 20198

Zejména o stavbu Středoevropského fóra se zajímal ministr kultury Ilja Šmíd na schůzce s vedením olomouckého Muzea umění. Kromě toho jej ředitel Michal Soukup seznámil s tím, jaké problémy přináší nedostatek peněz na nákup sbírkových uměleckých předmětů. 

Návrh Středoevropského fóra budí v Olomouci emoce – pozitivní i negativní. „Mně se ta stavba líbí. Nemám k ní výhrady. Mluvil jsem s olomouckým hejtmanem i primátorem města a vnímám námitky části Olomoučanů k této stavbě. Nechci být arbitrem, ale když nám nevadí gotika vedle renesance, proč by nám měla vadit moderní budova vedle starší zástavby? Někdy jsme zbytečně malí a daleko za světem, který něco takového ocení v první fázi víc,“ uvedl ministr Šmíd. „Věřím, že se zde projeví Bilbao efekt: budou se sem sjíždět lidé, kteří stavbě fandí, i ti, kterým se nelíbí. Každopádně vůbec nepochybují, že se tím zvýší turismus ve městě."

V tuto chvíli je projekt SEFO součástí balíku velkých investic Ministerstva kultury. „O těchto investicích by měla jednat do konce roku vláda. Nicméně všichni víme, jaká je nyní situace, takže toho nemohu moc slibovat,“ doplnil ministr Šmíd.

Ředitel muzea Michal Soukup také informoval ministra o tom, že muzeum může získávat nové sbírkové předměty jen z peněz na investice a těch mnoho nezbývá. „Potřebujeme nakupovat v ateliérech přímo u autorů. Vyjde to mnohem levněji, než kdybychom obrazy, grafiky či sochy pořizovali například u sběratelů. Nicméně na to máme zoufale málo peněz,“ uvedl ředitel Soukup s tím, že státu se koncepční nákup uměleckých předmětů vyplatí, protože jejich tržní cena jde neustále nahoru. 

SEFO: cesta do nedávné historie

Ještě drobný návrat ke stavbě SEFO: nejčastějšími námitkami odpůrců stavby je to, že se nekonala architektonická soutěž, a některým z nich nelíbí její vzhled, zejména fasáda směrem do Denisovy ulice. 

Ohledně soutěže se musíme vrátit v čase o deset let. Vedení muzea tehdy připravilo ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Českou komorou architektů a specializovanou firmou podmínky pro vypsání mezinárodní soutěže v souladu se Zákonem o veřejných zakázkách. Mělo jít o jednokolovou anonymní soutěž na architektonickou studii – vítěz by pak získal zakázku na celý projekt. Česká komora architektů však těsně před spuštěním soutěž odmítla s tím, že proti účastníkům i porotcům užije kárné opatření. Komora totiž kromě udělení zakázky vítězi projektu požadovala odměny i pro další soutěžící. Na to však nebyly peníze, a navíc Ministerstvo kultury upozornilo, že by to bylo v rozporu se zákonem. Muzeum tedy muselo od soutěže odstoupit a postupovat jiným zákonným způsobem – zadalo architektonickou studii jako zakázku menšího rozsahu architektu Michalu Sborwitzovi, který ke spolupráci přizval Jana Šépku.

Druhá věc, která některým Olomoučanům vadí ohledně stavby SEFO, je jeho podoba. Architekt Šépka proto loni architektonický návrh mírně upravil. Například nyní je pohledový beton probarvený do odstínu maletínského pískovce, který je materiálem pro většinu památek v Olomouci. V zásadě se však návrh nezměnil a stále zachovává půdorys základů bývalých domů v ulici, jak to požadují památkáři.

Foto: MUO - Markéta Ondrušková

Fotogalerie
Ministr a ředitel

Ministr kultury Ilja Šmíd a ředitel MUO Michal Soukup ve věžičce Muzea moderního umění.

Ministr a kurátorka

S autorkou výstavy Abstrakce.PL Beatou Gawrońskou-Oramus.

V kostele

V kostele Panny Marie Sněžné.

Rajský dvůr

Arcidiecézní muzeum

Zdíkův palác
Křížová chodba
Mezi madonami
V obrazárně
Výstava koně v piškotech
Koně v piškotech

Edukační aktivity k výstavě.

Zápis do návštěvní knihy
Rozloučení
Zdíkův palác

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022