Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Filmart představuje umělecké filmy už téměř osm let

AKTUALITA | 22. 1. 2018

Do roku 2018 vstoupí filmový klub Muzea umění Olomouc - Filmart v úterý 23. ledna polským snímkem Mžitky od režiséra Andrzeje Wajdy, který popisuje situaci u našich severních sousedů po roce 1945 na příběhu slavného malíře Wladyslawa Strzeminského. Letos pak na diváky bude čekat také Tom of Findland nebo film o Jackie Kennedyové či vzniku vesmíru.

„Filmart v Muzeu umění funguje nějakých sedm osm let,“ připomíná produkční Roman Ludva, který stál u zrodu tohoto dnes už tradičního projektu. „K tomu nápadu mě přivedl Petr Nerušil, zakladatel a šéf festivalu Divadelní flora. Před nějakými devíti lety pořádal u nás v Arcidiecézním muzeu jako doplněk probíhajícího festivalu projekce filmů pro školy. A mě napadlo zkusit založit filmový klub pro běžné večerní publikum. Spojil jsem se s Petrem Bilíkem z filmové vědy na olomoucké univerzitě a on mě nasměroval na Lukáše Gregora. Ten pro nás stavěl dramaturgii filmových představení v prvním období.“ 

Už tehdy padl návrh na promítání dvakrát měsíčně. Filmu tak mělo patřit v Mozarteu vždy první a předposlední úterý v měsíci.

Inspirace ve výstavách

Promítání dvou filmů měsíčně není náhodné. Filmart totiž pracuje se dvěma filmovými cykly. „Filmy jsme aspoň částečně vždy vybírali a vybíráme i teď podle velkých výstav v muzeu – aby s nimi pokud možno ladily. Před minulou sezónou jsme začali spolupracovat s Janem Jílkem z Asociace českých filmových klubů a dramaturgem Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Ten pro nás teď staví dramaturgii. Ustavili jsme jeden kontinuální cyklus – Současný artový film, který doplňujeme cyklem ke konkrétní výstavě,“ vysvětluje Roman Ludva. 

Výběr filmů však dlouho komplikovalo technické zázemí Mozartea i nabídka distributorů. „Vybavení sálu Mozarteum neumožňuje promítat filmy z projekčních zařízení, jimiž disponují běžná kina, takže jsme pouštěli nahrávky z DVD. A nabídka distributorů kvůli tomu byla omezená – zprvu jsme promítali starší věci. Vytváření jednotlivých filmových cyklů byla tedy trochu z nouze ctnost – cyklus jsme prostě postavili podle toho, co se nám od distributorů podařilo sehnat,“ postěžoval si Roman Ludva. 

V poslední době se však nabídka výrazně zlepšila. „Jedním z důvodů je nejspíš skutečnost, že běžná kina mají problém s návštěvností, distributorům se tak snižují zisky a daleko ochotněji poskytnou fungl nový film prostorům, jako je ten náš, který má daleko ke komfortu specializovaných filmových sálů,“ domnívá se Roman Ludva. 

Důkazem je i nový filmový cyklus Plynutí času, který je inspirovaný výstavou děl Jozefa Jankoviče v Muzeu moderního umění. „Díky lepší nabídce jsme schopni promítnout většinu filmů relativně krátce po jejich české premiéře,“ pochlubil se Roman Ludva. Přes zlepšení filmové nabídky není vždy lehké naplnit cyklus doprovázející výstavu. „Velmi nesnadné bylo téma Fascinace skutečností týkající se hyperrealismu. Nakonec jsme promítli dva filmy: Rodinné štěstí a Neon Demon,“ připomněl Ludva.

Filmy v původním znění

K Filmartu patří také titulky. Návštěvníci se tak mohou vždy těšit na jakýkoliv film v originálním znění. „Promítat filmy v původním znění je slušnost vůči filmovým příznivcům. Na dabing není v pořádném biografu nikdo zvědavý. Jenom párkrát jsme udělali výjimku při uvádění animovaných filmů. Když byly vhodné i pro děti, promítli jsme dabovanou verzi kvůli těm nejmenším,“ prozradil Roman Ludva výjimku potvrzující titulkové pravidlo.

Fotogalerie
Mžitky

Film Andrzeje Wajdy zavede už 23. ledna diváky do roku 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii.

Tom of Finland

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. O tom je snímek Tom of Finlad, který Filmart nabídne divákům 6. února.

Cesta času

Film Terrence Malicka se zabývá vznikem, vývojem a zánikem známého vesmíru, životním cyklem sluneční soustavy. V centru Malickovy pozornosti pochopitelně leží evoluce různých živých forem, jejich rozmanité podoby, proměny od jednobuněčných organismů až po formování lidské civilizace. Projít si historii Země můžete ve Filmartu 20. února.

Jackie

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedyová (Natalie Portmanová) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji brzy obdivují miliony lidí po celém světě. Pak přichází okamžik, který všechno změní. Jackie se vyrovnává s osobní ztrátou, jako milovaná matka a první dáma však musí zůstat oporou dětem i celému národu. Neobyčejný příběh oblíbené první dámy vám Filmart nabídne 6. března.

Druhá strana naděje

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustí svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Filmart - 20. března.

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 24. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022