Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Červnový Artclub v Metropolu uvedou kurátoři Muzea umění

AKTUALITA | 29. 5. 2020

Artclub v Metropolu

1. 6. Gauguin na Tahiti
8. 6. Van Gogh - o obilných polích a oblačném nebi
15. 6. Hitler versus Picasso
22. 6. Monetovy lekníny - magie vody a světla
29. 6. Klimt & Schiele - Erós a Psyché 

Členové Spolku přátel Muzea umění mají slevu 20 %

Červnové pondělky budou v kině Metropol patřit umění. Na plátně se objeví takoví velikáni jako Picasso, van Gogh či Monet a před plátnem zase nebudou chybět kurátoři Muzea umění, kteří divákům uvedou filmy do patřičného kontextu. 

Hned zkraje měsíce bude čekat na diváky Gauguin na Tahiti. Z tohoto ráje se dostal až do nejslavnějších muzeí v amerických metropolích. Film vám přiblíží příběh tohoto geniálního malíře i životního rebela. Nezkrotná touha po svobodě přivedla talentovaného umělce až na druhý konec světa, aby nakonec zemřel všemi opuštěný v odlehlé vesnici Hiva Oa. Jeho odkaz nyní uchovávají nejslavnější muzea světa – Metropolitní muzeum v New Yorku, Institut umění v Chicagu, Národní galerie ve Washingtonu a Muzeum výtvarného umění v Bostonu.

Druhé červnové pondělí vás veze do Holandska za Vincentem van Goghem. Dnes jej považujeme za univerzálně milovaného umělce. Nebylo tomu tak ale vždycky. Velmi málo se přitom mluví o člověku, který jako jeden z prvních rozpoznal van Goghův talent a významně se zasadil o propagaci jeho děl. Helene Kröller-Müllerová byla ve své době nejbohatší ženou v Holandsku. Ačkoli do umělcova příběhu zasáhla až po jeho smrti, film ji zachycuje jako jeho integrální část. Proplétá jejich korespondence a nachází v názorech mrtvého umělce inspiraci pro vlastní dobročinnost a uvažování o světě. Snímek tím však pouze uvozuje výpravu za poznáním van Goghovy křehké duše, která získává obrysy na místech jeho života a tvorby. Umělce, který dokázal hloubku svých emocí vtisknout do tahů štětcem, přitom následuje od povědomého kostela v Auvers až na výstavu v Itálii.

V polovině měsíce se utká umění s čirým zlem. Chagalla, Moneta, Picassa, Matisse či Kokoschku označili nacisté za „neschopné šarlatány“ a jejich díla zakázali. Co stálo za nacistickou obsesí výtvarným uměním a jaké poklady skrývaly tajné sbírky Hitlera a Göringa? A co se našlo teprve před pár lety za zdmi mnichovského bytu Cornelia Gurlitta, syna vůdcova sběratele? To vám prozradí snímek Hitler versus Picasso.

22. června pak ovládnou Metropol lekníny Clauda Moneta. Těšit se můžete na magie vody a světla. Dozvíte se také, co inspirovalo génia a bezpochyby největší jméno impresionismu k sérii obrazů leknínů? Cestu za dokonalým zachycením neopakovatelného okamžiku přibližuje Ross King, jeden z předních odborníků na Monetovo dílo a autor bestselleru Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies.

Červen pak uzavře snímek Klimt & Schiele - Erós a Psyché. Dokument nám ukáže, co oba genie spojuje a proč jsou synonymem “zlaté éry” Vídně. Dozvíte se ale také mnohé o jejich obrovském talentu, snech, ale i skandálech a posedlostech. Snímek vás provede nejslavnějšími kulturními prostory rakouské metropole – galeriemi Albertina, Belvedere, prostory Uměleckohistorického muzea, Muzea Leopoldových nebo Muzea Sigmunda Freuda.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 26. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022